X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Zakończenie projektu etwinning „Connais-tu la France?”

Dobiegł końca projekt etwinning „Connais-tu la France?” (Znasz Francję?) Przez cały rok szkolny Magdalena Fochman (2c2), Julia Muller (2c1), Kornelia Łukaszewicz (2a2), Ada Szymańska (2b2) oraz Aleksandra Warzecha (2c2) wraz z uczniami ze szkół partnerskich z Włoch oraz Rumunii poznawały Francję - geografię, klimat, atrakcje turystyczne oraz gastronomię. Na zakończenie pożegnaliśmy się z naszymi partnerami po włosku oraz rumuńsku. 

Autor: Magdalena Piotrowska 2021-06-14

 

 

Udział w projekcie "Tworzymy dla innych"

Zainspirowani projektem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Katowicach, uczniowie klasy 2c2 napisali dziesięć wierszy, które będą służyć jako pomoc dydaktyczna w terapii logopedycznej dzieci. Ponadto licealiści nagrali swoje wiersze dla młodszych kolegów, aby w ten sposób dodatkowo im pomóc w ćwiczeniu głoski „r”. 

Otrzymaliśmy podziękowanie od organizatorów projektu   TWORZYMY DLA INNYCH

„Bardzo serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie się w nasz projekt Tworzymy dla innych. Wiersze, które zostały napisane przez młodzież udowadniają, że młodzi ludzie są bardzo kreatywni i otwarci na nowe wyzwania. Jesteśmy szczególnie wdzięczni Pani za zachęcenie uczniów do udziału w projekcie i mobilizację do podjęcia pracy na rzecz dzieci objętych terapią logopedyczną w naszej Poradni.” Z poważaniem - Anna Descour

Załączam teksty wierszy i link do nagranego filmu, na którym znalazły się one w wersji dźwiękowej (oprócz trzech pierwszych wierszyków).

 https://drive.google.com/file/d/1zaCs3SWODCngkWN_f3VdEkmBB81G6PE/view?usp=sharing

Ryś gryzący rabarbar
Siedzi ryś na murku i rabarbar gryzie
Nagle słychać TRACH!
I w podwórku strach.
Ryś oko mruży i mówi do kałuży:
“różne dobrodziejstwa ma ten świat,
a ja wolę rabarbaru kwiat”.
Inga D.

 

Prababcia Rozalka
Prababcia Rozalka rabarbar w ogrodzie ogarnia,
pradziadek Bernard króliki marchewkami dokarmia.
Radosna Barbara rower różowy prowadzi
a mądry Robert rodzinie dobrze radzi.

Magdalena F.

 

Ryczący nosorożec

Ryczy nosorożec w puszczy gorącej,
nad nosorożcem wrony kraczące,
gdzieś wydziera się renifer
i rechocze ruda ropucha,
wszystko w lesie dźwięczy, gra:
tarara tarara

Filip K.

 

Rozalka i raczki

Rozalka w wiaderku trzymała raczki,

wyglądały trochę jak małe robaczki;

jeden kolor miał rubinowy,

drugi i trzeci karmazynowy,

czwarty i piąty jak dwa korale,

szósty i siódmy niczym atrament.

Zofia K.

 

Róża i Rozalia

Róża i Rozalia kolorowe mają wrotki,

w dodatku zebrały różowe stokrotki.

Brązowe skarpetki na drutach zrobiły,

by od stokrotek się troszkę różniły.

Karolina M.

 

Robert na rowerze

Jedzie Robert na rowerze,

wokół róże oraz bratki.

Aż zatrzymał się nasz Robert,

żeby zebrać różne kwiatki.

Gdy już zebrał roślin garstkę,

jechał szybko i radośnie,

bo garść kwiatów w jego ręce

informuje go o wiośnie!

Paula P.

 

Tygrys

Tygrys czarne prążki ma,

co dzień ryczy ra, ra, ra.

Energiczny, zwariowany,

rzadko chodzi rozgniewany.

Mknie jak wiatr we wszystkie strony,

lubi biegać najedzony.

Justyna R.

 

Brokatowa broszka Brygidy
Brygida brokatową broszkę miała,
którą bardzo zachwalała.
Koleżanki Brygidy z zazdrością zerkały,
bo różne brylanty na niej błyszczały.
Raz broszka z rąk Brygidy wypada
i na barwne okruszki się rozpada.
Zrozpaczona Brygida resztki te zbiera
i rozpacz ogromna jej serce rozpiera. 

Magdalena S.

 

Zręczne raczki

Raczki zręczne raczej,
drepczą̨ wciąż̇ inaczej.
W ziarnkach piasku brodzą̨,
krążąc wkoło chodzą̨.
Skradają̨ się̨ miedzy kamyki,

nie rażą̨ ich słoneczne promyki.

Aleksandra W.

 

Rudy Radek

Rudy Radek rysował rankiem ropuchę,

lecz ta ropucha przypomina muchę.

Rudy Radek rysować nie potrafi,

biada temu, kto na jego rysunek trafi.

Martyna W.

Autor: Lucyna Szczawińska 2021-05-02

Lekcja w ramach Uniwersytetu Mobilnego Młodzieży

14 maja 2021 r. uczniowie klasy 2a1 wzięli udział w wykładzie dr Mateusza Sokulskiego, na temat: "Dzieje narodów Bałkanów po 1945 roku".  Lekcja odbyła się w ramach Mobilnego Uniwersytetu Młodzieży. Jest to projekt mający na celu podejmowanie działań dydaktycznych (takich jak: wykłady, zajęcia warsztatowe, gry edukacyjne, quizy) skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych województwa śląskiego. Prowadzącymi zajęcia w ramach MUM są Wykładowcy Wydziału Humanistycznego UŚ specjalizujący się w różnych obszarach wiedzy: literaturoznawstwo, językoznawstwo, kulturoznawstwo, wiedza o sztuce, filozofia czy historia. 

Autor: Wojciech Kiełb 2021-05-27

Rocznica zbrodni katyńskiej

W marcu i kwietniu uczniowie klas 1A i 1C realizowali projekt związany z kolejną rocznicą zbrodni katyńskiej. Analizowali dokumenty, czytali listy i pamiętniki, poznając tę poruszającą historię. Projekt zakończony został przygotowaniem prezentacji na temat zbrodni i kłamstwa katyńskiego. W imieniu grupy realizującej projekt zapraszamy Was do pogłębienia swojej wiedzy.

Link do prezentacji:

https://view.genial.ly/608c8537350f0b0d0a8eec40/presentation--kurier-nie-warszawski

Autor: Tomasz Anton 2021-05-11

Projekt edukacyjny "Kresy Zachodnie w walce o Polskę 1919-1922"

Zakończył się projekt edukacyjny „Kresy Zachodnie w walce o Polskę 1919-1922”. Grupa uczniów klas 3 zakończyła udział w projekcie edukacyjnym „Kresy Zachodnie w walce o Polskę 1919-1922” organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100 rocznicy III Powstania Śląskiego.

Był on  był skierowany do nauczycieli, opiekunów i młodzieży szkolnej województwa śląskiego. Miał na celu zwrócenie uwagi na najnowszą historię pogranicza śląsko-małopolskiego oraz na wpływ wielkiej polityki na losy mieszkańców ziem tak ważnych dla Polski i jej rozwoju gospodarczego. W trakcie czterech sesji – konferencji on-line młodzieży została przybliżona historia polsko-czechosłowackiego konfliktu o Śląsk Cieszyński oraz trzech powstań śląskich. Miało to nakłonić młode pokolenie do poszukiwań na własnym terenie ludzi i miejsc zasłużonych w walce o polskość Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego.

Autor: Wojciech Kiełb 2021-05-06

Projekt filmowy - Niezapomniani

Uczniowie naszej szkoły, Zuzanna Stanaszek, Jan Hyacent, Jakub Folczyński wzięli udział w ogólnopolskim projekcie „Niezapomniani” zorganizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, w  ramach obchodów Dnia Pamięci Holokaustu. Upamiętniając żydowskich mieszkańców Sosnowca, Będzina i Dąbrowy Górniczej, którzy zginęli w czasie Zagłady, uczniowie przygotowali film z wcześniej odwiedzonych miejsc poświęconych lokalnej społeczności żydowskiej. Z młodzieżą współpracowali nauczyciele prof. Ewa Sokołowska-Grobel i prof. Arkadiusz Kurek.

https://drive.google.com/file/d/1f05VdtnR5S1CfwHVjCwnhCUb6BxvQJkV/view?=sharing

https://drive.google.com/file/d/1nFjOP98m1mbosS_6-EayoLJ2OgnMTpkH/view?=sharing 

Autor: Arkadiusz Kurek 2021-04-06

Spotkanie z przeszłością

16 marca 2021 r., nauczyciele i uczennica klasy 3a Zuzanna Stanaszek oraz zaproszony przez nich gość - pracownik Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie – Bartosz Duszyński spędzili na wzruszającym i inspirującym spotkaniu z dr  Zahavą Scherz. Pełna wspomnień rodzinnych rozmowa - wywiad była wynikiem projektu „Windows of Hope”, w którym udział brali uczniowie naszej szkoły. Przygotowali oni film o losach żydowskiej nastolatki Rutki Laskier. W czasie II wojny światowej dziewczyna mieszkała w będzińskim getcie, z którego w 1943 roku została wywieziona do obozu w Auschwitz, gdzie zginęła. Podczas podsumowania projektu, film o Rutce, zobaczyła jej siostra. Wzruszona i przejęta filmem, mieszkająca dziś w Izraelu Zahava Scherz, zgodziła się opowiedzieć autorom filmu swoją rodzinną historię. To niezwykłe spotkanie wkrótce zaprezentujemy w formie filmu. Projekt realizują: Zuzanna Stanaszek z kl.3a, Jan Hyacent z kl.2b2 pod kierunkiem nauczycieli: prof. Ewy Sokołowskiej-Grobel, prof.  Arkadiusza Kurka,  prof. Dariusza Kurka. 

Autor: Arkadiusz Kurek 2021-03-15

Projekt filmowy "Windows of hope"

Zakończyliśmy projekt polsko-izraelski “Windows of hope“ mający na celu przybliżenie młodemu pokoleniu osób pochodzenia żydowskiego mieszkających na terenie Polski, które zginęły w obozach zagłady podczas II wojny światowej. Nasza szkoła zajęła się młodą dziewczyną Rutką Laskier z Będzina i jej losem. Projekt ten zakończył się zrealizowanym filmem na podstawie pamiętnika Rutki.

Patronat nad projektem objęli: Ministerstwo Edukacji w Izraelu oraz Muzeum Żydowskie Galicja w Krakowie.

Nad zrobieniem filmu czuwali: prof. Ewa Sokołowska-Grobel, prof. Arkadiusz Kurek, prof. Dariusz Kurek.

Link do filmu poniżej:

https://drive.google.com/file/d/1rmB68Q14gIsSaUPKq2uUIOaBDfRSaj_Y/view?usp=drivesdk

 
Autor: Arkadiusz Kurek 2021-02-08

Projekt "Windows of hope"

„Windows of hope” to międzynarodowy projekt polsko - izraelski, w którym bierze udział sześć szkół z Polski i sześć z Izraela. Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie i upamiętnienie historii Żydów zamieszkujących Polskę przed II wojną światową. Grupa uczniów naszej szkoły współpracuje z młodzieżą ze szkoły z Izraela. 24.11.2020r. odbyło się wirtualne spotkanie, które zainicjowało początek naszej współpracy. Wysłuchaliśmy wykładu i poznaliśmy Historię Ocalałej z Zagłady Żydówki pochodzącej z Łodzi. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z ambasadorem RP w Izraelu. W ramach projektu wspólnie postanowiliśmy przybliżyć losy Rutki Laskier, Żydówki z Będzina, która zginęła w Auschwitz. Przed nami kolejne spotkania: wspólna praca nad filmami i prezentacją o Rutce, które zaprezentujemy na wystawie w KL Auschwitz Birkenau w rocznicę wyzwolenia obozu zagłady. W projekcie udział biorą uczniowie klas: 1d, 2c1, 2c2, 3a wraz z nauczycielami: prof. E. Sokołowską-Grobel, prof. A. Kurkiem, prof. D. Kurkiem.

 
Autor: Arkadiusz Kurek 2020-11-26

Projekt Krokus

Żydowskie Muzeum Galicja od wielu lat jest polskim koordynatorem Projektu Krokus, który zainicjował Holocaust Education Trust Ireland. W przedsięwzięciu biorą udział uczniowie z Polski, Ukrainy i Białorusi. W ramach Projektu Krokus uczniowie jesienią sadzą wokół szkół cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny i upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu.

We wtorkowe popołudnie posadziliśmy krokusy w naszym szkolnym ogrodzie, inicjując rozpoczęcie projektu. Wezmą w nim udział uczniowie klas 1a, 1b ,1d, 2b2, 2c1, 3a. Młodzież w ramach lekcji i zajęć pozalekcyjnych pozna tragiczne wydarzenia Holokaustu, które przybliżą wykładowcy UŚl, prelegenci Muzeum Galicja, nauczyciele historii i znawcy filmów. Projekt realizują nauczyciele – prof. Ewa Sokołowska -Grobel i prof. Arkadiusz Kurek

 
Autor: Arkadiusz Kurek 2020-11-26


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach