X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Mamy to! Certyfikat HSK 2!

Z ogromną radością informujemy, że Weronika Szwerthalter, nasza tegoroczna maturzystka, uzyskała certyfikat znajomości języka chińskiego (HSK) – i to na poziomie drugim!

Dla przypomnienia, egzamin HSK (汉语水平考试, Hanyu Shuiping Kaoshi) to międzynarodowy ustandaryzowany egzamin znajomości języka chińskiego. W swojej obecnej formule obejmuje sześć poziomów.

Serdecznie gratulujemy Weronice świetnego wyniku i życzymy dalszych sukcesów!

Autor: Katarzyna Knoll 2021-06-16

W Częstochowie maturzystki z klasy 3d X LO recytowały najlepiej!!!

W V edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II - którego celem było uwrażliwienie na etyczne, dydaktyczne, patriotyczne i liryczne przesłanie poezji Papieża Polaka, szerzenie kultury języka i piękna żywego słowa, inspirowanie do poszukiwań interpretacyjnych oraz rozwijanie aktywności twórczej.

 

I miejsce zdobyła Aleksandra Pela za recytację fragmentów poematu „Myśląc Ojczyzna...”

https://drive.google.com/file/d/171AwSNfBY8Amzls9inrDNkUeuLuk8R7u/view?usp=sharing

 

III miejsce zajęła Olga Wyszyńska za recytację fragmentu Tryptyku Rzymskiego „Strumień”

Strumień- Jan Paweł II.mp4

 

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Pani Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego, Pani Urszula Bauer Śląski Kurator Oświaty, Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo, o. Samuel Pachowski przeor Jasnej Góry.

Serdeczne gratulacje!!!

Autor: Lucyna Sczawińska 2021-06-13

Wyróżnienie za pracę plastyczną w konkursie historycznym

Miło mi poinformować, że uczennica naszej szkoły, Aleksandra Meus zdobyła wyróżnienie w kategorii plakat,  w VIII Międzynarodowym Konkursie Historycznym o Żołnierzach Wyklętych. Uroczysta gala wręczenia nagród została przełożona na wrzesień 2021 r.

Serdecznie Gratulujemy :)

Wojciech Kiełb 2021-05-08

Ola Pela najlepszym mówcą w Polsce

Tytuł „Najlepszy Młody Mówca” od wczoraj należy do Aleksandry Peli!

Tak cieszyła się po ogłoszeniu werdyktu jury nasza maturzystka. Wykonała aż 6 podskoków!

W warszawskim finale ogólnopolskiego konkursu Akademii Retoryki Ola brawurowo zaprezentowała swoje perfekcyjnie przygotowane przemówienie. 

Temat wystąpień 10 finalistów był następujący:
Młodzi, ale już po przejściach. Opowiedz nam o swojej generacji coś, czego jeszcze nie wiemy, i przekonaj, że ten obraz jest prawdziwy.

Motto konkursu, organizowanego wobec regresu słowa mówionego i kultury języka, i aby ten trend odwrócić, brzmiało: Najważniejsze rzeczy w życiu trzeba powiedzieć. Tak było, jest i będzie.

Finaliści musieli zmierzyć się nie tylko z tematem, ale i tremą. Konkurs odbywał się w Centrum Sztuki Współczesnej i był realizowany w konwencji talent-show, a to oznacza ostre światło sceniczne i natychmiastową ocenę jury oraz widzów obserwujących transmisję w Internecie. Jurorzy - specjaliści od wystąpień publicznych oraz dziennikarze - oceniali warsztat retoryczny, gestykulację, a także poprawność językową i treść wystąpienia.

Bardzo serdecznie gratulujemy Oli wspaniałego sukcesu!

Zapraszamy do obejrzenia zwycięskiego przemówienia Aleksandry Peli: https://www.youtube.com/watch?v=FbX1cwB832w

Autor: Lucyna Szczawińska 2021-05-02

I miejsce w konkursie recytatorsko-wokalnym

Z radością informujemy, że uczennica klasy 2c1, Marcelina Swadźba, zajęła pierwsze miejsce w  konkursie recytatorsko-wokalnym „Śląsk w wierszu i piosence”. Konkurs został zorganizowany przez  Śląskiego Kuratora Oświaty w ramach kampanii prowadzonej z okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. Marcelinie gratulujemy!

Znamy laureatów konkursu poetyckiego

Miło nam poinformować, że  Natalia Miśkiewicz, uczennica klasy 2C2, zdobyła II miejsce w konkursie poetyckim "Jeszcze będzie normalnie!?..."  Konkurs został zorganizowany w ramach XXVIII Tygodnia Ziemi przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Natalii serdecznie gratulujemy!!!

Autor: Barbara Cholewa 2021-05-26

Wyróżnienie w konkursie pod hasłem „Bezpieczny w sieci”

Wojewódzki konkurs plastyczny na najlepszy plakat pod hasłem „Bezpieczny w sieci”, jest organizowany przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach we współpracy z Wojewódzkim Zespołem ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Nasza uczennica Karolina Malik, z klasy 1C otrzymała wyróżnienie za przygotowany plakat. Praca dotyczyła bezpieczeństwa podczas korzystania z zasobów internetu przy poszukiwaniu pracy, turystyce i profilaktyki handlu ludźmi.

W wydarzeniu uczestniczył wicewojewoda śląski Robert Magdziarz pełniący również funkcję Przewodniczącego Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, a także Mirosław Wiklik, Dyrektor Gabinetu Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, inspektor Roman Rabsztyn, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty, pułkownik Marek Koch, Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, nadkomisarz Marcin Budzich, Naczelnik Gabinetu  Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz major Marek Przygoda, Zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjno-Śledczego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Autor: Marcin Kręgiel 2021-05-24

Tydzień Ziemi

Z radością zawiadamiamy, że Wiktoria Kowolik z klasy 2a1 zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym na projekt naklejki o treści ekologicznej „Siłacze -Zgniatacze” organizowanym przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu z okazji XXVIII Tygodnia Ziemi.

Autor: Małgorzata Górska 2021-05-11

 

Wyróżnienie w konkursie "Prawda i kłamstwo o Katyniu"

26 kwietnia w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyła się uroczysta gala finałowa 12 edycji Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” organizowanego przez Panią Jadwigę Wiśniewską Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Celem konkursu jest krzewienie wiedzy i pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. Na tegoroczny konkurs nadesłano 192 prace z całego województwa śląskiego. Wśród wyróżnionych laureatów znalazła się uczennica klasy 2c1 Julia Muller. Autorka w pracy pod tytułem „Dlaczego przeżyłem?” przedstawiła sylwetkę Jerzego Wołkowickiego.

Julii serdecznie gratulujemy!!!

Autor: Ewa Sokołowska-Grobel 2021-04-30

Certyfikat HSK 1

Z radością informujemy, że Natalia Younes z klasy 2a1 uzyskała certyfikat znajomości języka chińskiego – HSK poziom 1.

HSK (新汉语水平考试, Hanyu Shuiping Kaoshi) to honorowany na całym świecie egzamin sprawdzający znajomość języka chińskiego u obcokrajowców. W obecnej formule obejmuje sześć poziomów.

Natalia jest pierwszą uczennicą naszej szkoły, która zdecydowała się na przystąpienie do tego egzaminu. Gratulujemy odwagi i świetnego wyniku! 恭喜!

Autor: Katarzyna Knoll 2021-04-28


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach