X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Paderewa w programie Twoje Dane - Twoja Sprawa

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do programu UODO „Twoje dane – Twoja sprawa”. Jest on skierowany do szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ośrodków doskonalenia zawodowego nauczycieli. To systemowy projekt realizowany na skalę ogólnopolską.

Podstawowym celem Programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej placówek oświatowych o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności.

Jednym z bardzo ważnych priorytetów Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych jest edukacja. Zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) organ nadzorczy ma za zadanie upowszechniać w społeczeństwie wiedzę o ochronie danych osobowych ze szczególnym uwzględnieniem działań skierowanych w tym zakresie do dzieci i młodzieży.
Program „Twoje dane – Twoja sprawa” od lat stanowi inspirację dla nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy biorąc w nim udział, pokazują, w jaki sposób od najmłodszych lat można uczyć dzieci i młodzież zasad ochrony danych osobowych, przekazując trudne treści podczas zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz innych wydarzeń tematycznych, przy wykorzystaniu gier i zabaw.

Zachęcamy do zapoznania się z Poadnikiem dla szkół przygotowanym dla projektu Twoje dane Twoja sprawa: Ochrona danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych

Autor: Barbara Cholewa

uodo tdts logo color [rgb] (1)

Link do strony programu: https://uodo.gov.pl/pl/p/tdts

 

Wakacje od ochrony swoich danych mogą cię sporo kosztować. Bądź czujny!

Wakacje - dla wielu to czas zasłużonego relaksu i oderwania od codziennych spraw. Podczas gdy jedni korzystają z odpoczynku, niektórzy czekają na potknięcie tych pierwszych, wykorzystując wszelkie informacje pozwalające dokonać zuchwałych kradzieży. Kradzieży nie tylko dóbr materialnych, ale i tożsamości. 

Przedstawiamy poniżej kilka rad, jak postępować i jak właściwie zadbać o swoje dane osobowe: Zadbaj o swoje dane osobowe podczas wakacji

Autor: Barbara Cholewa

 

wakacje ochrona1 

Jak bezpiecznie korzystać z widokonferencji?

Nowe technologie otworzyły zupełnie nowe możliwości. Podczas pracy zdalnej, a także kontaktówonline z przyjaciółmi i rodziną spowodowanych obecną sytuacją związaną z ograniczeniem rozprzestrzeniania COVID-19, jednym z najczęściej wybieranych sposobów komunikacji są wideokonferencjei połączenia wideo. W związku z tym pojawiają się obawy, jak bezpiecznie korzystać z szerokiej gamy oferowany chprogramów, aplikacji i usług oraz jak sprawić, aby ta forma kontaktów zapewniała odpowiedni poziom ochrony danych osobowych.

Zapraszamy do zapoznania się z następną poradą Warto wiedzieć, że…”UODO podpowiada jak przeprowadzić wideokonferencję w bezpieczny sposób

video conference

Użytkowanie Smarfona a ochrona naszej prywatności

Smartfon to przenośne urządzenie multimedialne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera przenośnego. Jest to często najbardziej osobiste urządzenie elektroniczne, którego używamy. Zabieramy go do szkoły, do pracy, na spotkania, a nawet jest tuż obok, gdy idziemy spać. Wykorzystując jego możliwości, używamy wielu aplikacji (akceptując przy tym regulaminy), przeglądamy Internet, wymieniamy wiadomości, korzystamy z serwisów społecznościowych, robimy zdjęcia, kręcimy filmiki, oraz pozwalamy na gromadzenie danych o naszym położeniu. Jednymi słowy, nasze urządzenie jest skarbnicą informacji o nas, naszych upodobaniach i stylu życia – „wie o nas” praktycznie wszystko.

Warto zapoznać się z poradami z cyklu „Warto wiedzieć, że…”  dotyczącymi ochrony danych Smartfona: Dlatego warto wiedzieć, jak chronić dane…

Autor: Barbara Cholewa

smartfony

 

Niezabezpieczona kamera i mikrofon – co powinniśmy wiedzieć?

Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie spędzają obecnie wiele godzin przed ekranami komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów, już nie tylko w ramach czasu przeznaczonego na rozrywkę, ale w dużej mierze na naukę i obowiązki szkolne czy zawodowe. Pamiętajmy jednak, żeby świadomie i rozsądnie korzystać z usług społeczeństwa informacyjnego, biorąc szczególnie pod uwagę ochronę swojej prywatności i osób bliskich. Informacje w sieci bardzo szybko mogą zostać zapisane, utrwalone oraz przekazane, a więc przetwarzane przez innych użytkowników, np. w postaci nagrania audio-wideo. Kolejne porady w ramach „Warto wiedzieć, że …” o bezpiecznym korzystaniu z kamery i mikrofonu pod linkiem: 

NIEZABEZPIECZONA KAMERA I MIKROFON CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ!

Autor: Barbara Cholewaweb cam 796227 1920

 

 

TikTok - pozornie nieszkodliwa aplikacja społecznościowa

TikTok to aplikacja społecznościowa skierowana głównie do nastolatków, która umożliwia użytkownikom tworzenie i udostępnianie krótkich filmów ze śpiewem i tańcem. Udostępnione w aplikacji wideo można wzbogacić o wiele filtrów i nakładek. Klip wyświetla się zapętlony, a fani (obserwujący) mogą go lajkować i komentować. Aplikacja publikuje wszystkie treści (nagrania) bez żadnej kontroli nad jej zawartością, umożliwiając publiczny dostęp wszystkim użytkownikom aplikacji. Niesie to za sobą ryzyko rozpowszechniania nagrania, a więc i dostępu do nieodpowiednich dla uczniów treści, takich jak pornografia, przemoc czy materiały szerzące nienawiść i wulgarne treści. Ważne uwagi dotyczące TikToka-a pd linkiem: TikTok - pozornie nieszkodliwa aplikacja społecznościowa

Autor: Barbara Cholewa

tiktok 5482407 960 720

Kradzież tożsamości – uważaj na swoje dane osobowe!

Tożsamość każdego z nas określana jest przez unikalne cechy, oraz dane osobowe, które umożliwiają naszą identyfikację i pozwalają na odróżnienie od innych osób. Dotyczą one m.in. takich danych, jak: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer dokumentu tożsamości, a także innych specyficznych cech charakteryzujących naszą fizyczność, umysłowość, czy kulturowość. O kradzieży tożsamości mówimy w przypadku, gdy osoba niepowołana, niezgodnie z prawem (najczęściej w sposób podstępny), wejdzie w posiadanie naszych danych osobowych. Dane mogą zostać pozyskane m.in. poprzez włamanie do naszego osobistego komputera, a także za pomocą przesłanych drogą elektroniczną wirusów czy programów szpiegujących. Do większości przypadków kradzieży danych dochodzi przez nieostrożność ich właściciela, jak również niewłaściwe ich zabezpieczanie.

Więcej ważnych informacji pod linkiem: Kradzież tożsamości – uważaj na swoje dane osobowe!

Autor: Barbara Cholewa

hack 3671982 1920

 

Instagram - jesteś jednym z ponad miliarda użytkowników

Korzystając z popularnej na całym świecie aplikacji Instagram, służącej do edytowania oraz publikowania zdjęć i czasowych relacji (stories), pamiętaj o podstawowych zasadach ochrony danych osobowych. Kieruj się poniższymi wskazówkami: Instagram - praktyczne wskazówki

Autor: Barbara Cholewa

instagram 1581266 1920

Snapchat - korespondencja obrazem

Aplikacja Snapchat umożliwia komunikowanie się jej użytkownikom głównie za pomocą wyświetlanych jednorazowo zdjęć (snapów). Użytkownik sam decyduje, ile sekund trwa przesłana przez niego projekcja. Zdjęcia można też zamieszczać w czasowych, domyślnie publicznych relacjach (stories). Jeśli zdecydujesz się na używanie aplikacji Snapchat, pamiętaj o dbaniu o swoją prywatność.

Postępuj zgdnie z zasadami: Snapchat - korespondencja obrazem

Autor: Barbara Cholewa

snapchat 1374859 960 720

Portale społecznościowe – 8 wskazówek pozwalających chronić prywatność

Portale społecznościowe (w tym wbudowane w nie komunikatory) stanowią stały element codzienności wielu z nas, a już ponad wszelką wątpliwość – uczniów. Granica wieku, od którego można korzystać z usług społeczeństwa informacyjnego wynosi 16 lat, natomiast przed ukończeniem tego wieku, dzieci mogą posługiwać się nimi za zgodą rodziców. Korzystanie z serwisów społecznościowych może sprawić wiele radości, ale też wiązać się z zagrożeniami dla naszej prywatności i ochrony danych osobowych. 

Portale społecznościowe pod linkem: 8 wskazówek pozwalających chronić prywatność

Autor: Barbara Cholewa

social media 763731 1920


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach